Alman Deutsche Welle, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığına Dava Açtı

Alman medya kuruluşu Deutsche Welle (DW), Conflict Zone programının kayıtlarına Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından el konulması nedeniyle açıldı.

Alman Deutsche Welle, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığına Dava Açtı

Alman medya kuruluşu Deutsche Welle (DW),  Conflict Zone programı için gerçekleştirilen televizyon söyleşinde Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile çekim yapmıştı. Kanalın iddiasına göre Bakan Kılıç'ın talimatıyla çekimin kayıtlarıne el konuldu ve kanala verilmedi. 
DW'nin basın açıklamasında, "Deutsche Welle, gerçekleştirdiği bir söyleşisine ait video materyallerinin geri verilmesi talebiyle Ankara'da Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açmıştır. DW'de yayınlanan Conflict Zone adlı programın moderatörü Michel Friedman’ın 5 Eylül 2016 tarihinde Ankara'da gerçekleştirdiği TV söyleşisinin çekiminden sonra video materyallerine Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla el konulmuştu. Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı, DW'nin olaydan bir gün sonra öğlene kadar tanıdığı sürede kayıtların geri verilmesi talebini yerine getirmedi. Daha sonra DW'nin avukatları tarafından tanınan ikinci süre de Türk tarafınca dikkate alınmadı. DW şimdi de materyallerin geri verilmesi talebiyle Ankara'daki Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açmıştır” ifadeleri yer aldı.
DW Genel Müdürü Peter Limbourg da, olayın hukuk devleti ilkesi ve demokrasi ile bağdaşmadığını ileri sürerek video materyallerinin geri verilmesini istedi.

 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tüm İDO Seferleri İptal Edildi - 3 Aralık 2016
Tüm İDO Seferleri İptal Edildi - 3 Aralık 2016
700 Milyon Android Telefonda Büyük Tehlike
700 Milyon Android Telefonda Büyük Tehlike