Bu Mekanın Adı Diriliş Otağı

İstanbul, Beykoz'da öyle bir mekan varki; soluklanmak için mola verdiğinizde bir çay içimi zamanda bile içinizi huzur ve sıcaklık kaplıyor. Kısa bir süre önce kurulan bu masal evi büyüsündeki mekanı size tanıtmaya karar verdik.

Bu Mekanın Adı Diriliş Otağı

 

Beykoz, Kavacık'ta yeşillikler arasında bir mekan, yada modern adıyla Cafe: Adı Diriliş Otağı. Mekandan içeri girdiğinizde sizi dev bir İstanbul silüeti karşılıyor. Ahşap tabureler ve masalar ortama otantik bir hava vermiş. Tamamı ahşaptan oluşan bu mekanın içini saran çam kokusu size çam ormanındaymışsınız hissi yaşatıyor. Bahçe düzenlemesi öyle zevkle yapılmış ki çiçeklerin ve süs ağaçlarının arasına uzanıp yatasınız geliyor.

NEDEN ''DİRİLİŞ OTAĞI''

Şimdi içinizden adı neden ''Diriliş Otağı'' diye geçirebilirsiniz. Evet bizde bunu merak ettik ve sorduk. Hasan bey neden Diriliş Otağı ? Mekanın sahibi Hasan.Bey: ''Baki bey bu ismi koyarken çok düşündük, geçmişten gelen yaşanmışlıklarının, bazı imkansızlıklardan dolayı bozulan ticari bir işletmenin ve sonrasında bu mekanı açmak için kendisinin, arkadaşlarının, dostlarının emeğini, kısacası Zümrüdü anka gibi küllerinden yeniden doğuşun hikayesidir buraya Diriliş Otağ adının verilişi'' dedi.

''BURASI BENİM DEĞİL, BİZİMLE OLAN TÜM HERKESİN''

6 ay önceydi, diyerek başladı anlatmaya Hasan bey. Anlatırken gözlerindeki heyecanı görmeniz lazımdı. Onunki gerçekten yeniden dirilişin hikayesiydi.

''Bir esnaf kıraathanesinde mahalle komşularım ve abilerimle oturuyorduk, bilirsiniz kıraathaneler boş, işi gücü olmayan insanların vakit geçirdiği yerdir. Sıkılmıştık, aramızda  konuşuyorduk şöyle temiz, muhabbet edebileceğimiz, kitap okuyabileceğimiz, aynı zamanda sıcak çayımızı yudumlayabileceğimiz bir yer olsaydı keşke diye. O an aklımdan geçenler dilime döküldü. Abilerim böyle bir yer yapalım mı dedim. Herkesin bir işi vardı. Ancak sen yap Hasan bizde elimizden geleni yaparız dediler. Böyle başladı bu hikaye. Yeri bulduk, izinlerimizi aldık. Elimde sınırlı miktarda nakitim vardı. Ama biliyordum ki, arkamda benimle olan dağ gibi abilerim, kardeşlerimde vardı. Bismillah diyerek başladık yapım aşamasına. İnanın bana böyle dostlarım olduğu için nasıl mutluyum anlatamam. Herkes var gücüyle bir abim döşemelerini çakıyor, bir abim elektriklerini yapıyor, bir kardeşim bir eksiğimizi alıyor, bir başka dost boya yapıyor. İnanılmaz bir süreçti, şükürler olsun bu günlere geldik''.

 ''BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR'' NE GÜZEL SÖZMÜŞ

''Biz burayı birlikte yaptık. O yüzden burası hiçbir zaman benim olmayacak. Burası benimle, bizimle olan güzel insanların mekanı. Onlar iyi ve kötü günümde hep yanımda oldular, olmayada devam edeceklerini biliyorum. Bende her zaman onların yanında olucam. Bir akşam yolunuz düşerde, uğrayıp çayımızı içmeğe gelirseniz, bana destek olan abilerimin ve dostlarımın her akşam 10 dakika bile olsa uğrayarak manen de bizi yanlız bırakmadıklarına şahit olup, ortamımızı görürsünüz'' diye sözlerine ekledi.

ÇARŞAMBA AKŞAMLARI DAHA BİR ÖZEL

''Çarşamba akşamları bizler için daha bir önem taşıyor'' diyen Hasan bey, ben ve çevremdeki arkadaşlar Osmanlı sevdalısıyız.Bildiğiniz gibi çarşamba akşamlarıda ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi var. Dizi saatinde pür dikkat toplanıp diziyi izliyoruz. Ejdadımız nereden ve nasıl gelmiş gururla izliyor ve bilgileniyoruz. Artık arkadaşlar birbirlerine sosyal medyadan ''Diriliş Otağ'da Diriliş Ertuğrul'' izliyor diye yer bildiriminde bulunuyorlar. Bu da beni inanılmaz mutlu ediyor''.diye konuştu.

Hasan bey'le iki saate yakın abi kardeş gibi muhabbet ederek, haklı gururuyla anlattığı mekanını ve kendisini tanıma fırsatı bulduk. Biz bu mekanı çok sevdik. Yolu dostluktan geçen herkesin uğrayarak bir bardak çay içmesi gereken nezih bir yer olduğu sözlerimize eklemekte fayda var diye düşünüyoruz

Güler yüzlü misafirperverliği ile bizlere keyifli iki saat geçirten Hasan bey'e teşekkür ederek ayrılırken, bizden bir ricada bulundu. Baki bey ''Biz ''Diriliş Ertuğrul'' dizisinin müdavim izleyicisiyiz, oyuncularınıda çok seviyoruz. Biliyorum ki dizi güzel Beykoz'umuzda çekiliyor. Sizin aracılığınızla tüm set ekibine, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz. Birgün yolları düşerde sıcak bir ortamda çayımızı, kahvemizi içmeye gelirlerse bizi onore ederler.Bunuda yazınızdada belirtirseniz çok sevinirim'' dedi. Bizde bu ricayı kıramadık, neden olmasın diyerek Hasan bey'in sözlerini noktasına, virgülüne dokunmadan yayınladık.

Beykoz Kavacık Diriliş Otağı Cafe Çay ocağı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sevim Dadaş Alacalı     2016-11-18 Rabbim Yürüdüğümüz bu kutsal yolda birlik ve beraberliğimizi bozdurtmasın inşaAllah tüm kalbimle diliyorum..Amin Sizleri çok Seviyoruz ve herdem Sizinleyiz..Rabbim yolunuzu açık etsin..inşaAllah birgün yolumız düşer Otağınıza ve ziyaret ederiz..!! MaşaAllah
Serkan yavuz     2016-11-17 Sadece film izlemek değil çayında tadı bir başka kesinlikle tavsiye ediyorum
Akgenç     2016-11-17 Burayı herkese tavsiye ediyorum.burası sadece Cafe değil huzurun samimiyetin sıcaklığın bir ifadesi(bu arada Çarşamba günleri diriliş otağını coşturuyoruz)
Mustafa Sancaktutan     2016-11-17 Allah C.C birliğimizi beraberliğimizi bozmasın İnşâAllah Tüm dostlarımızı bekliyoruz İnşâAllah
Diriliş Hayranı     2016-11-17 Arkadaşlar Çarşamba Günleri Gitmenizi Ve DİRİLİŞİ Orada İzlemenizi Tavsiye Ederim,Çay Konusunda Bir Beykozlu Olarak Üstüne Tanımıyorum. Taze Çay,Güzel Ortam Ve Samimiyet Herşeye Değer Sizlere Mutlaka Tavsiye Ederim. BAZI KARAKTERSİZLERE İNAT DİRİLİŞ DİRİLİİİŞŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tüm İDO Seferleri İptal Edildi - 3 Aralık 2016
Tüm İDO Seferleri İptal Edildi - 3 Aralık 2016
700 Milyon Android Telefonda Büyük Tehlike
700 Milyon Android Telefonda Büyük Tehlike