Et Açığının Artması Hayvan İthalatını Tetikleyecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et açığının her yıl arttığını ve 400-500 bin hayvan ithalatının var olduğunu belirtti.

Et Açığının Artması Hayvan İthalatını Tetikleyecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını cevaplayan Bakan Faruk Çelik, hayvancılıkta açıklarının oldğunu ifade etti. Turistlerle birlikte 3 milyon mültecinin de et tüketimini arttırdığını belirten Bakan Çelik, kişi başı et tüketiminin 14,6 kilogram olduğunu söyledi.

Açıklamasında “400-500 bin hayvan ithalatımız var. Et açığı her yıl artacak. 3 milyon misafirimiz var, 30-35 milyon turist buraya geliyor. Kişi başı et tüketimi de artıyor. Et tüketim 14.6 kilogram. Büyükbaş hayvanda yüzde 30 destek veriyoruz. Çocuk ölümünü engellemek için nasıl mücadele verdiysek hayvan ölümünü engellemek için de mücadele vereceğiz. Meralar düşük bedelle tahsis edilecek. Buzağıyı dördüncü aya getirenler buzağı başına yetiştirici bölgelerde 750 lira destek alacak. Profesyonelce işletmelere dönmeli. Meralarla bütünleşmeli.” ifadelerini kullandı.

Yurtdışında Tarım Arazilerinin Kiralanması

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen yurtdışında tarım arazilerinin kiralanmasına yönelik soruya, gelişmiş ülkelerin yurtdışından tarım arazisi kiraladığını ve kendi kendine yetmeyen ülkelerin Afrika ülkelerindeki tarım arazilerini kiraladığını belirtti.

Havzaların Toprak Analizi

Milletvekillerinden gelen toprak analiziyle ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Çelik, 941 havzadaki toprağın analizinin yapıldığını ve buralarda hangi oranda ve formatta gübre kullanılacağının gübre kılavuzu ile belirleneceğini ifade etti.

Gübre Kılavuzu Yurtdışında Tarım Arazilerinin Kiralanması

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tüm İDO Seferleri İptal Edildi - 3 Aralık 2016
Tüm İDO Seferleri İptal Edildi - 3 Aralık 2016
700 Milyon Android Telefonda Büyük Tehlike
700 Milyon Android Telefonda Büyük Tehlike