Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nden Türk Askeri Açıklaması

Irak ve Türkiye arasında tartışma konusu olan Musul yakınlarındaki Türk askerinin varlığı konusunda, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sözcüsü Sefin Dizayi yazılı bir açıklama yaptı.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nden Türk Askeri Açıklaması

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi yaptığı yazılı açıklama ile, Türk askerinin Başika bölgesine yerleşmesinin Bağdat yönetiminin onayıyla gerçekleştirildiğini duyurdu. 

Sefin Dizayi, Başika ve Duberdan kamplarının Irak merkezi hükümeti ve Savunma Bakanlığının onayı dahilinde kurulduğunu belirtti.

Dizayi, yaptığı açıklamada:
“IŞİD’in Kürdistan Bölgesi ile Irak’a saldırıları sonrası, koalisyon ülkeleri ile diğer bazı ülkeler, Kürdistan Bölgesi ve Irak’a askeri yardım ve eğitim desteğinde bulunmuştur. Yine bu çerçevede, Irak Savunma Bakanı ve Hükümeti’nin bilgisi ve onayı dahilinde Musul yakınlarındaki Duberdan ve Başika bölgelerinde askeri kamplar açılmıştır. Bu kamplar, Ninova Vilayeti’nden olan gönüllü güçlerin eğitimi amacıyla açılmış, Kürdistan Bölgesi Hükümeti de bu süreçte kolaylık sağlamıştır. Yine bu süreç çerçevesinde Türkiye askeri uzmanları, bu iki kampta gönüllü güçleri eğitmiştir. Irak Savunma Bakanı, eğitim kampları ile Türkiye güçlerini ziyaret etmiştir. Bunun dışında bir program, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ve Hükümeti’nin bilgisi dahilinde değildir" ifadelerini kullandı.

 

 

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi hükümet sözcüsü Sefin Dizayi Türk askeri Başika

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Benzin ve Motorine Zam
Benzin ve Motorine Zam
Şarkıcı Orhan Ölmez Bıçaklandı
Şarkıcı Orhan Ölmez Bıçaklandı