Karamürsel Sepeti, İnternet Üzerinden Yurtdışına Satılıyor

Kocaeli'ye bağlı Karamürsel'in simgesi olan Karamürsel sepetini üreten Ali Koygun, internet üzerinden Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ülkeleri ve Çin'de yaşayan Türklere satıyor.

Karamürsel Sepeti, İnternet Üzerinden Yurtdışına Satılıyor

Sultan Abdülaziz'e içinde kiraz götürülmesiyle meşhur olan Karamürsel sepeti, sadece bıçak kullanılarak fındık ve kestane ağacından yapılıyor. 45 yıldır sepet üreten 55 yaşındaki Ali Koygun, internet üzerinden satış yapmaya başladıktan sonra, ABD, Avrupa ve Çin'e sepet gönderdiğini ifade etti ve Karamürsel sepeti hakkında şöyle konuştu: "Babam Osman Koygun ustasından öğrendiği sepet ustalığını bana öğretti. Yaklaşık 45 yıldır sepetçilikle uğraşıyorum. Dünyada bir örneği daha bulunmayan Karamürsel sepeti fındık ve kestane ağacından yapılıyor. Sepetin özelliği dağdan keserken bir testere veya balta kullanılıyor. Sonra bir çakı ile el yordamıyla yapılır. Başka bir makinesi yok. Tamamen elle yapılır. Uzun yıllar kullanılmak istenirse zeytinyağı kullanılır. Böceklenmesini engeller. Çok sağlamdır, uzun yıllar hiçbirşey olmaz" dedi.

Yurtiçinde 2 günde, yurtdışında ise 7 günde sepetleri adreslerine ulaştırdıklarını belirten Koygun,  Karamürsel sepetinin patentinin alındığını, el sanatları ve sepetçiliğin bittiğini ancak kendilerinin bu geleneği yaşattığını ifade etti.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Benzin ve Motorine Zam
Benzin ve Motorine Zam
Şarkıcı Orhan Ölmez Bıçaklandı
Şarkıcı Orhan Ölmez Bıçaklandı