Kılıçdaroğlu: ''Bir Ülkenin Rejimini Bir Kişi Belirleyemez''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ''Bir ülkenin rejimini bir kişi belirleyemez, Bir kişinin arzusu üzerine rejim değişmez. O ülkenin rejimini, tarihsel koşulları belirler'' dedi...

Kılıçdaroğlu: ''Bir Ülkenin Rejimini Bir Kişi Belirleyemez''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin düzenlediği, Anayasa Çalıştayında açılış konuşması yaptı. En çok değişikliğe uğrayan 1982 Anayasası olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu ''Bütün bu değişikliğe rağmen darbe ruhu hala Anayasa da korunuyor mu acaba'' dedi. Konuşmasında dikkat çeken başka bir açıklama ise ''Anayasa darbe ruhunu taşıyan bir üst hukuk normuysa aynı ruhu taşıyan alt hukuk normlarının olduğunu da bilmemiz gerekiyor. O nedenle biz tartışmalarımızda sürekli olarak bir darbe anayasasından değil, bir darbe hukukundan söz ederiz. Anayasaya uygun olarak yani darbe ruhunu içine sindirmiş bir anayasaya paralel bir darbe hukuku oluşturmak. Darbecilerin temel görevlerinden birisi bu olmuştur. Bugün Türkiye'nin önündeki tablo, bu acı tablodur.'' şeklinde konuştu.

Tutuklu gazeteciler hakkında yaptığı açıklama da ise 12 Eylül de değişmeyen Anayasa maddelerinden söz eden Kılıçdaroğlu, ''80 darbesinden yıllar sonra hala 142 gazeteci cezaevinde ise kimse özgür basından söz etmesin'' dedi. 

kemal kılıçdaroğlu başkanlık sistemi chp

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Benzin ve Motorine Zam
Benzin ve Motorine Zam
Şarkıcı Orhan Ölmez Bıçaklandı
Şarkıcı Orhan Ölmez Bıçaklandı