Öğrenci Yurdu İçin Kazılan Temelde Antik Mezar Bulundu

Antalya'da bir yurt için kazılan temelde yerin 1 metre altında antik dönemlere ait olduğu düşünülen mezar bulundu.

Öğrenci Yurdu İçin Kazılan Temelde Antik Mezar Bulundu

Antalya'nın Aksu ilçesi Macun Mahallesinde yapılan bir İmam Hatip Lisesine ait yurt binasının inşattında kepçeler temel kazma işlemlerine başlatı. Kepçelerin kazı çalışmalarının ikinci gününde alüvyonlarla kaplı olan alana yaklaşık olarak bir metre altında kepçeye büyk bir blok taşlar takıldı. Bu nedenle Aksu Belediyesine ait iş makinesi kazının kalan kısmını yavaş ve itinalı bir şekilde yapmaya devam etti. Çukur derinleştikçe sur şeklinde uzun duvarlar ortaya çıktı. Ekipler kazıda tarihi kalıntılardan şüphelenerek durumu İl Kültür ve Turzm Müdürlüğüne bildirdi. 

ANTİK MEZAR ÇIKTI 

Kazma, kürek ve iş makinelleriyle yapılan kazı çalışmalarında antik çağa ait olduğu düşünülen bir mezar bulundu. Bulunan mezarda itinayla yapılan çalışmalardan sonra mezar gün yüzüne çıktı. Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünce yapılan kazıda mezarın içinden çıkarılan çok sayıda seramik ve tarihi parçalar incelenmek için müzeye götürüldü. Yapılan incelemeden sonra İl Kültür ve Turzm Müdürlüğü yetkeleleri açıklama yapacağı bildirildi. Diğer taraftan mezarın yan tarafında kazı çalışmalarına devam edildi. 

Ayrıca mezarın bulunduğu bölgeye yakın bir yerde olan Perge Antik Kenti bulunmaktadır, yaz aylarında burada arkeolojik kazılara devam edilmektedir. 

antalya aksu yurt temeli antik mezar

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Benzin ve Motorine Zam
Benzin ve Motorine Zam
Şarkıcı Orhan Ölmez Bıçaklandı
Şarkıcı Orhan Ölmez Bıçaklandı