Rus Dışişleri Bakanı: "AB'nin Türk Akımı'nın Faydasını Düşünmesi Gerekir"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk Akımı boru hattı ile ilgili yaptığı açıklamada, boru hattının AB topraklarına uzatılması konusunda Avrupa Birliği'nin pragmatik düşünmesini ümit ettiğini belirtti.

Rus Dışişleri Bakanı:

Rus doğalgazını Avrupa'ya ulaştıracak olan Türk Akımı boru hattı sayesinde Avrupa'nın enerji ihtiyacını kolay yoldan karşılayabileceğini belirten Rus bakan Lavrov, Rusya'nın güvenilir bir enerji satıcısı olduğu belirterek projenin Yunanistan'a uzatılması ile birlikte Rusya ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki enerji işbirliğinin gelişeceğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıklamasına şöyle devam etti;
"Rusya 20 yıldan uzun süredir doğalgaz ihtiyacının %60'ını ve petrol ihtiyacının %15'inden fazlasını karşılayan, güvenilir bir enerji kaynakları satıcısıdır. 10 Ekim'de Türk Akımı'nın bir hattının Yunanistan'a doğru ilerlemesini öngören anlaşmanın imzalanması sebebiyle, işbirliğinin gelişmesi için ek imkanlar oluşuyor. Güney Akımı ile tattığımız acı deneyimlerin ardından, bu boru hattını Avrupa'da gerçekleştirileceğine dair Brüksel'den garanti aldıktan sonra, hattı uzatmaya hazır olabiliriz. Brüksel'in pragmatik düşüncelerle karar vermesini umuyoruz."

Türk Akımı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Benzin ve Motorine Zam
Benzin ve Motorine Zam
Şarkıcı Orhan Ölmez Bıçaklandı
Şarkıcı Orhan Ölmez Bıçaklandı