Türkiye Dünya'da Sığınmacı Alan 10 Ülkeden 2. Sırada

Dünyadaki sığınmacıların Af Örgütü Amnesty'nin yayınladığı rapora göre yarısından fazlası 10 ülkede yaşamaya devam ediyor.

Türkiye Dünya'da Sığınmacı Alan 10 Ülkeden 2. Sırada

Dünyadaki sığınmacılar üzerine yapılan araştırmaya göre Amnesty Genel Sekreteri Salil Shetty'in yaptığı açıklamaa göre "Çok az sayıdaki ülke sadece kriz bölgesine komşu olmaları nedeniyle haddinden fazla yük taşıyor’’ dedi.

Yayınlanan rapora göre Ürdün, büyük bir kısmı Suriyeli olmak üzere toplam 2,7 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapıyor, Ürdün'ü 2,5 milyon sığınmacı ile Türkiye takip ediyor. 

Dünyadaki sayıları 21,3 milyon olan sığınmacıları sırasıyla misafir eden ülkeler Pakistan (1,6 milyon), Lübnan (1,5 milyon), ile Iran, Çad, Etopya, Kenya, Uganda ve Kongo-Kinshasa.
 

Sığınmacıların yaşadığı bu 10 ülke dünya gelirinin sadece %2,5'na sahip olduğu olduğu belirlendi. 

Sorunun dünyadaki sığınmacı sayısı değil, dünyanın birçok zengin ülkesinin yeterince katkı sağlamamasından kaynaklandığını ifade eden Amnesty Genel Sekreteri Shetty "Eğer dünyanın en zengin ülkeleri büyüklüklerü oranında sığınmacı kabul etmiş olsalardı,dünyanın bütün sığınmacılarına barınacakları bir ev bulmak büyük oranda mümkün olurdu’’ dedi.

sığınmacı dünya af örgütü amnesty

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
16 Ekim Dolunay'a Dikkat Koç Burcuna Etkileri Neler Olacak
16 Ekim Dolunay'a Dikkat Koç Burcuna Etkileri Neler Olacak
Bursa'da Renkler Koştu
Bursa'da Renkler Koştu