• Haberler
  • Gündem
  • ABB Başkanı Mensur Yavaş Eski Başkan Melih Gökçek'e Açtığı Davayı Kazandı

ABB Başkanı Mensur Yavaş Eski Başkan Melih Gökçek'e Açtığı Davayı Kazandı

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehil Gökçek'in Belediyeye Dikmen ilçesinde lojman olarak kullanılan konutlara yönelik 'Usulsüz Satış' sebebiyle açılan davada tahliye kararı verilerek Nevşin Gökçek ve avukatları Fatih ATalay ile Salih Çelen'in satın alarak üzerine aldıkları evlere boşaltılmasına hükmetti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Melih Gökçek’in, daha önceden Belediyeye ait Lojman olarak kullanılan Dikmen’deki konutları, “Kanuna aykırı bir şekilde eşi Nevin Gökçek ve avukatları Fatih Atalay ve Salih Çelen adına satın aldığı” gerekçesiyle Mansur Yavaş tarafından açılan dava sonuçlandı. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, satın alma işlemlerinin usulsüz olduğuna ve Gökçek’in halen konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların Ankara Büyükşehir Belediyesi adına tesciline karar verilerek Melih Gökçek’in evi tahliye etmek zorunda kalacağı bildirildi.

Melih Gökçek, 2017 yılında Belediye Başanlığı görevine devam ederken Belediye Lojmanı olarak kullandığı konutların satış ihalesini hazırladı. Kanunda yer alan, “Belediye Başkanı ve yakınları görevden ayrıldıktan sonra üç yıl içerisinde ihaleye giremez” hükmüne karşın ihaleyi Gökçek’in eşi Nevin Gökçek ile avukatları Fatih Atalay ve Salih Çelen iş ortaklığı kazandı. Gökçek, görevinden ayrıldıktan sonra iki ay içerisinde boşaltması gereken dubleks konutta oturmaya devam etti. Söz konusu evlerin satışları. Gökçek’in konutlarda oturduğu sırada gerçekleştirildi.

BAŞKAN MANSUR YAVAŞ ESKİ BAŞKAN GÖKÇEK'E DAVA AÇTI

Mansur Yavaş idaresindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği, kamu malı olan konutların satışının usulsüz olduğu iddiasıyla dava açtı. Davada, konutların ihale edilmesindeki usulsüzlüklerin yanı sıra kıymet takdir komisyonu raporunda Gökçek’in projeye aykırı olarak yaptırdığı ve ihale bedelini etkileyecek olan havuzun da değerlendirilmediği belirtildi.

İlk Derece Mahkemesinin aldığı karara göre ABB yönetiminin yaptığı itiraz kabul edildi. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi satın alma işleminin usulsüz olduğuna ve Gökçek’in halen konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların Ankara Büyükşehir Belediyesi adına tesciline karar verdi. Böylece 2018 yılında 7 milyon 900 bin TL’ye satılan dört adet dubleks konut tekrar Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin oldu.