Ahlak


Celalettin ASLAN

Celalettin ASLAN

29 Temmuz 2016, 00:02

Değerli okuyucularım ,bugün sizlere ahlaktan bahsetmek istiyorum.

Ahlak öyle değerlidir ki ! Toplumlar onun üzerine inşa edilmiştir. Toplumları ayakta tutan , her toplumun ve inandıkları dine ait ahlak değerleridir. Zira öyle olmasaydı varoluşları uzun sürmezdi. Şöyle ki; İlk insan adem (a.s) aynı zamanda peygamberdir. Lakin evlatları habil (iyi) ile kabil (kötü)in savaşı o zamanlara dayanır. İyi ile kötünün muhasebesi kişinin iradesi ile mantığı ve vicdanı arasında doğru karar verilerek yapılır . Sonra bozulan toplumlara gene kendi içinden, peygamber mührü taşıyan, bu seçilmiş kişiler Allah tarafından takva sahibi olarak gönderilir. Seçilmişlik soya , ve takva ya bağlıdır. Adem (a.s )20 çift ikiz çocuklarından bir defaya mahsus kendi içinden eşlerle evlendirilip, günümüz toplumlarına kadar katlanarak gelen insanlığın temelini atmıştır.

...

Toplumsal ahlak ta nesillerin refahı, huzuru ve güvenliği için vardır. Dinlerin temelinde de bu vardır. Ama ahlak din değildir. Peygamberler bunu kendilerine verilen kitaplarla geliştirir . İslamiyet son dindir . Peygamberimiz in 25 sene doğruyu söylemesi peygamberlerin en üstün ahlakındandır. Osmanlıda da 600 yıl dünyaya hükmetmesi bu yaşayışı üzerine olduğundan olagelmektedir. Atatürk ‘ün ‘’ Bir millet ,zenginliği ile değil ,ahlak değerleriyle ölçülür.’’sözü milli ahlak değerlerine işaret eder. Aynı zamanda şairimiz Akif ‘in Cumhuriyetin ilk yıllarında avrupaya gitmek moda olmasından dolayı Berlin’e geziye gitmiş. Mehmet Akif kimseyi kırmadan cevap veren bir kişi olduğu için Berlin ziyareti sonrası :Avrupalı nasıl diye sormuşlar ? Akif çok net bir cevap verir : ‘’Onların yaşantısı bizim dinimiz gibi ,bizim yaşantımızda onların dini gibi ‘’ demiş. Yani dikkatleri eğitim ve yaşantı şeklimize çekmiştir .

...

Eğitim kalitesi ne kadar yükselir se! O toplumun ahlaki ,kültürel ve manevi zenginliklerinde o derece yükseldiği de görülür. Suç oranları düşer , toplumsal bakış açısı o derece gelişir. Japonya , Almanya gibi ülkelerin 2.dünya savaşından sonra endüstri, otomotiv gibi sektörlerde yükselmesi geçmişe ait değerlerine sahip çıkması , eğitim seviyelerini artırmaları, suça karşı ahlaki değerleri ön planda tutulan yasalar çıkarmasında gizlidir. Oysa bizim dünya üzerinde varoluşumuz onlardan daha eski olmasına rağmen ,bizim toplumsal ahlaki değerlerimize maalesef sahip çıkmamamızdan kaynaklanmaktadır .

Ne güzel öğüttür: 1-şevkat ve merhamet de güneş gibi ol! 2- Başkalarının kusurunu örtmek de gece gibi ol! 3- Hiddet ve asabiyet de ölü gibi ol! 4- Tevazu ve alçak gönüllülük de toprak gibi ol! 5- Hoşgörülülük de deniz gibi ol ! 6-Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol! 7-Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol! Hayırlı cumalar ... saygılarımla ...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.