Akaryakıtta Zam Üstüne Zam Geliyor! Hem Motorine Hem Benzine Yüksek Artışlar Kapıda

Akaryakıta gelen ÖTV zamlarının ardından küresel petrol fiyatları ve dövizdeki değişiklikler art arda fiyatların yükselişini getirdi.

Kesinti kararı ile birlikte yükselişe geçen petrolde varil fiyatının 95 dolara çıkması piyasada endişeleri artırıyor. Gözler şimdiden benzin ve motorin fiyatlarına çevrilirken gelecek yeni zamlar içinde araç sahipleri tedirgin bir şekilde bekliyor. Petrolde stokların kritik seviyeleri düşmesi fiyatları yükseltti. Petrolün varilini ilk kez varil başına 95 dolarla alıcı buldu. Küresel piyasalarda 100 dolar endişelere arttırırken hem sanayide Hem bireysel de kullanım bazında akaryakıta zam endişelerinde arttırıyor.

Petrol rallisi başladı 100 doları görebilir

ABD ham petrolü bir yıldan fazla bir süre içinde ilk kez 95 liraya sattı. Suudi Arabistan ve Rusya’nın yıl sonuna kadar uzattığı kesintinin ardından yükselen fiyatlar Rusya’nın ihracat yasasıyla birlikte yükselmeye devam ediyor. Arz talep dengesinde açığın giderek artacağı endişelerini de destekliyor.

İhracat yasağın ateşkes sağlanana kadar sürecek

Rusya enerji bakanı akaryakıt piyasasındaki durum ile ilgili şöyle bir açıklama yaptı; ”Akaryakıt ihracat yasağının yakın tarihte kaldırılacağı zannedilmesin. Yakıt isteği ve fiyatları istikrara kavuşana kadar yasak devam edecek” İfadelerini kullandı.

Akaryakıta yüksek zamlar kapıda

Akaryakıt fiyatları döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarındaki artışla birlikte yükseliyor. Dolardaki güçlenme akaryakıta zammı tetiklediğini gösteriyor. Stoklardaki azalma petrolün 100 dolara çıkma ihtimalini arttırırken motorin ve benzine yeni zanların geleceğini de gösteriyor.

Bakmadan Geçme