Altın, elmas, gümüş aklınızda ne varsa atın gitsin! Elinde bu madenden olan dört köşe oluyor

Elinde bu maden olanlar yaşadı. Altından, elmastan daha değerli

Ülkemiz doğal kaynaklar açısından zengin olarak bilinirken, bu zenginlikler içinde özel bir yere sahip olan diaspor madeni, yüzyıl süren bir zaman diliminde meydana gelen nadir bir maden olarak bilinmektedir. Bu maden elmas, altın ve gümüş gibi değer madenlerle kıyaslandığı zaman kedine özgü özellikleri ve nadirliği ile büyüleyici bir doğal hazine olarak öne çıkmaktadır.

Diaspor olarak bilinen kristal yeryüzünde çok nadir bulunan madenler arasında yer aldığı ve diğer madenlere göre tam 10 bin kat daha az bulunmaktadır. Bu nadirlik ve benzersizlik onu mücevher sektöründe eşsiz bir değerli hale getirmektedir.

Yer altındaki gizli hazine

Son zamanlarda diaspor kristali, hem yabancı hem de yerli mücevher şirketlerinin ilgi odağı olmayı başardı.  Bu madenin göz alıcı özelliği, tasarımcıların hayal gücünü zorlasa da eşsiz mücevherler yaratılmasına olanak sağlamaktadır.

Bu kristal konusunda ülkemiz büyük bir potansiyele sahip. Ülkemizde yaklaşık olarak 50 milyar dolarlık bir diaspor kristali rezervi var. Hatta bu nadir kristalin 3 faklı türüne yalnızca Ülkemizde rastlanmış.

Bu kristal, diğer madenler gibi tonlarca değil, gram gram çıkartılıyor. Ayrıca şunu da belirtelim bu taşın yalnızca %2’si işlenebiliyor. Her kristal büyük bir özlen ve emekle çıkartılıyor. Bundan dolayı da diaspor kristali dünya çapında büyük bir değer taşıyor. Bütün çalışanlar bu nadir taşı çamurun içinden aramak için büyük titizlikle çalışma yürütüyor.

Bakmadan Geçme