Artık Türkiye Genelinde Kimlik Kartı Yerine Bu Kullanılacak! Resmi gazetede ilan edildi

Bugün cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığı tarafından açıklanan yeni yasaya göre bundan sonra kişilere verilecek olan basın kartının Türkiye genelinde kimlik kartı yerine de kullanılabileceği öğrenildi.

Konu ile ilgili bugün açıklama yapıldı. Bazı kamu kurumları ve bakanlar da basın kartının, kimlik olarak kullanılabileceği öğrenildi.

Gazetecilere cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığı tarafından verilen basın kartının 81 ilde kullanılabilmesiyle ilgili karar bugün duyuruldu. 81 ilde geçerli olacak ve basın kartı tüm işletmelerde kimlik belgesi yerine geçecek. Evrak olarak da kullanılabileceği hakkında resmi olarak duyuru vatandaşlarla paylaşıldı.

Resmi Gazete de Yazdı

Basın kartı için yayınlanan karara göre 81 ildeki kişilerim kimlik kartı yerine de kullanabileceği hakkında kararlar şu şekilde açıklandı;

“Suç sayılarının artması, aklanmasının ve terörün örgütlenmesine dair tedbirleri için yönetmeliğin gerçek kişilerde kimlik tespiti yüzünden başlıklı 6 maddesinde de TC kimlik numarası ve kimlik belgesinin türü ve numarasına ilişkin bilgilerin doğruluğu Türk uyruklular için nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport ile kimlik numarası bulunan özel kamularda resmi kimlik hükmünde olduğu açıkça belirtilen kimlik belgeleri teyit edilir.” Hükmü yer almaktadır.

Bu medyada adı geçen kamu yönetmelik de yer alan hükümler hakkında üzerinde t.c kimlik numarası ile soğuk mühür bulunan basın kartlarının kimliği tespit sürecinde resmi kimlik belgesi olarak kullanmasına da imkan sağlanmıştır.

Bakmadan Geçme