Dolar o tarihte 36 TL olacak

Türkiye'de milyonların merakla takip ettiği döviz kuru ile ilgili yeni açıklamalar geldi.

Türkiye'de milyonların merakla takip ettiği döviz kuru ile ilgili yeni açıklamalar geldi.Dolar kuru ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Oğuz Oyan doların 36 TL olacağı tarihi açıkladı.

PROFESÖR AÇIKLADI

Prof. Dr. Oğuz Oyan tarafından yapılan bugün ki açıklama da dolar kurunun son dönemde seyri değerlendirilirken, Haziran ve Temmuz ayında yaşanan yüzde 30'luk artış sonrası dolar kurunun da frenlendiği belirtildi.

Oyan, "Sonrasındaki 4,5 ayda ise sadece 2,5 TL civarında bir artış oldu. 6 TL’lik artış sadece Haziran ayında olmuştu. Dolayısıyla döviz kurlarındaki artış gemlenmiş, frenlenmiş vaziyette.” dedi.

Oyan, dolar kurunun frenlenmesinin nedenlerini ise şöyle açıkladı: “Bunun arkasında Merkez Bankası’nın faiz artırımı, swap anlaşmaları, dış kaynak bulma çabaları, IMF ile ilişkilerin düzeltilmesi gibi faktörler var. Ayrıca seçim öncesi dolar kurunu baskılamak için de çeşitli yöntemler kullanılıyor. Örneğin kamu bankalarının döviz satması, döviz mevduatına vergi getirilmesi, döviz alım satımına kısıtlamalar getirilmesi gibi.”

DOLAR KURU 2024'TE 36 TL'Yİ AŞACAK

Prof. Dr. Oğuz Oyan, dolar kurunun gelecek yıllarda nasıl bir performans göstereceğine dair de tahminlerde bulundu. Oyan, “Açıklanan bir Orta Vadeli Program var ve 2024 yılında 36 TL ortalamayı bulacak bir dolar kurundan bahsediyoruz. Eğer ortalaması oysa dolar kurunun yukarı gitmesi öngörülüyor. Şu anda dolar kuru 28 TL seviyesinde kalıyor ve yıl sonunda 30 TL’ye gidebilir. Ancak 2024’te dolar kuru daha yüksek noktalara ulaşacaktır. Seçime kadar dolar kurunu baskılamaya devam ederler. Sonrasında serbest bırakırlar ve kur 36 TL ve üzerine yükselir.” dedi.