MEB Bakanı İsmet Yılmaz: Yeteneğe Göre Eğitim Sistemine Geçiş

MEB Bakanı İsmet Yılmaz, "Yapacağımız sanatsal yetenek taramalarıyla öğrencilerimizin kültürel ve sanatsal yeteneklerini erken yaşlarda tespit edip ilgili kurumlara yönlendirerek eğitim almalarını sağlayacağız."

MEB Bakanı İsmet Yılmaz: Yeteneğe Göre Eğitim Sistemine Geçiş

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Yapacağımız sanatsal yetenek taramalarıyla öğrencilerimizin kültürel ve sanatsal yeteneklerini erken yaşlarda tespit edip ilgili kurumlara yönlendirerek yeteneklerine göre eğitim almalarını sağlayacağız" dedi. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı başlattığı proje kapsamında, öğretmen ve öğrencilerin sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda bilgi, estetik zevklerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla yapılacak faaliyetlere ilişkin protokolü imza töreni Milli Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleşti.

İMZALANAN PROTOKOL İLE EĞİTİNİN KALİTESİ DAHA DA ARTACAKTIR

Bakan Yılmaz, "Bu protokol ile iki bakanlığın birikimleri paylaşılacak, imkanları ortak kullanıma açılacaktır. İmzaladığımız bu protokol ile eğitimin kalitesi daha da artacaktır. Eğitimde amacımız geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı kültür ve sanatta da çığır açan ve değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştirmektir. Bu protokol bu amaca da hizmet edecektir. Kültürel ve sanatsal faaliyetlerle uğraşmak öğrencilerimizin özgüvenini arttıracak, sorumluluk duygusunu geliştirecektir. Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları verecekleri profesyonel destekle temel eğitim ve ortaöğretim seviyesindeki okullarımızda kurulacak orkestralar, korolar ve toplulukların sanat eğitimini geliştireceklerdir. Ayrıca meslek ve teknik eğitime uygun olan kültür endüstrisine ait alanlar da dahil edilecektir eğitim sistemimize" dedi.

DİJİTAL KÜTÜPHANE DÖNEMİ
Ders müfredatlarında da değişikliğe gidileceğinin altını çizen Bakan Yılmaz: ''Ders kitaplarının içerikleri şehir, kültür ve medeniyet tarihi turizm ve ülkemizin imajı ile ilgili konularla da zenginleştireceklerinin altını çizen Bakan Yılmaz, "Bakanlıklar bünyesindeki kütüphanelerin entegrasyonunu da yine sağlayacağız. Dijital kütüphaneyi EBA üzerinden öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetine sunacağız. Yeni okul binalarımızı bütçe imkanlarına göre tarihsel ve kültürel kodlar içeren şehir kimliği ile uyumlaştırarak inşa edeceğiz. Eğer Mardin’de bir okul yapacaksak öncelikle taş bina yapılmasına dikkat edeceğiz, Sivas’ta bir okul yapacaksak Selçuklu mimarisinin izlerini taşımasını isteyeceğiz. Öğrencilerimizin müze ve ören yerlerini ziyaret etmelerini de sağlayacağız, çünkü bilgi sadece okulda değil dışarıda da var. Bu, gençlerimizin tarihe ve medeniyete olan ilgisini arttıracaktır. Protokol özellikle geleneksel Türk İslam sanatlarının yaşatılması ve geliştirilmesine yönelik çalışma yapılmasını da içermektedir. Geleneksel sanatın yeni nesillerce tanınmasını ve sevilmesini de amaçlamaktadır" sözlerine yer verdi.

PUŞDE PROJESİ
"Bu protokol kapsamındaki eğitim faaliyetleri, yaygın eğitim üzerinden daha geniş kitlelere ulaşılacak, protokol de böylece amacına ulaşmış olacaktır. Bu protokolde yer alan bir başka önemli madde de Puşide Projesi. İstanbul Türbeler ve Müze Müdürlüğü’ne bağlı türbelerdeki puşidelerin desen arşivinin hazırlanması, üretimi ve konservasyonunun gerçekleştirilmesi. Ayrıca puşidelerin bulunduğu türbelere ait yayınlar hazırlanması, bu kültürel mirasın korunması açısından son derece büyük önem arz etmektedir. Puşide Projesi kapsamında, Olgunlaşma Enstitülerimiz aracılığıyla hazırlanacak kitap, türbelere ait bilgileri ve türbelerde yapılan çalışmaları içermesi bakımından da önemlidir. Milli Kütüphane Başkanlığı bünyesinde görme engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak da Konuşan kütüphane Projesi var. Bu Konuşan Kütüphane Projesi’ni Milli Eğitim Bakanlığımızın öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin kullanımına da açacağız. Yapacağımız sanatsal yetenek taramalarıyla öğrencilerimizin kültürel ve sanatsal yeteneklerini erken yaşlarda tespit edip bu öğrencilerimiz Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki ilgili kurumlara yönlendirerek yeteneklerine göre eğitim almalarını sağlayacağız. Bakanlıklarımızca belirlenen sanat dallarında, öğrencilerimiz için kurulacak Kültür ve Sanat Akademisi’nde gençlerimiz arasındaki birçok yeteneğin gün yüzüne çıkmasını da sağlayacağız. Kazandığımız her bir öğrenci, keşfettiğimiz her bir yetenek ülkemiz için bir kazançtır."

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.