Merkezi Sınavlarda Sözleşmeli Öğretmenlere Sevindiren Haber

Sözleşmeli Öğretmenlerin merkezi sınavlarda görev alıp alamayacakları Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı tebliğle netlik kazandı. Sözleşmeli öğretmenler, tüm merkezi sınavlarda görev alabilirler mi sorusuna Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı tebliğle netlik kazandırdı.

Merkezi Sınavlarda Sözleşmeli Öğretmenlere Sevindiren Haber

Millî Eğitim Bakanlığı, uzun yıllardır gündemde olmayan sözleşmeli öğretmen alımı konusunda radikal bir karara imza atarak OHAL kapsamında bünyesinden çıkardığı terör destekçisi ve FETÖ yandaşı olduğu mahkeme kararlarıyla ortaya konan öğretmenlerin ihracı ile sözleşmeli öğretmen alımı kararı ile mülakatla atamasını gerçekleştirdiği 18.500 sözleşmeli öğretmen göreve başladı.

Yıllardır gündemde olmayan sözleşmeli öğretmen alımı ile göreve başlatılan 18.500 öğretmenlerle ilgili sorunlar da gün yüzüne çıkmaya başladı. Bunlardan ilki sınavların yoğunlaştığı şu günlerde sözleşmeli öğretmenlerin de kadrolu öğretmenler gibi merkezi sınavlarda görev alıp alamayacağı netlik kazanmamış olması. Milli Eğitim Bakanlığı, gelen talepler ve sorular doğrultusunda sözleşmeli öğretmenlerin bu durumuna yayınladığı bir tebliğ ile netlik kazandırarak, sınavlarda sözleşmeli öğretmenlerin de görev alıp alamayacaklarına dair soruna yayınladığı tebliğle açıklık getirdi. 

Bilindiği üzere ÖSY'nin birçok sınavında kendi bünyesinde yaptığı birçok sınavda, MEB'de kadrolu olarak görev yapan öğretmenlere görev veriliyor. Sınavlarda görev almak isteyen kadrolu öğretmenlerin başvuruları için belirlenen tarihlerde başvurularını yapan öğretmenleri değerlendiren ÖSYM, kadrolu olmadıkları için durumları belli olmadığından sözleşmeli öğretmenlere görev vermeden kadrolu öğretmenlerle sınavları gerçekleştiriyordu.

Milliğ Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenlerin de kadrolu öğretmenler gibi tüm merkezi sınavlarda görev alabileceklerine ilişkin tebliği ile kadrolu öğretmenler gibi sözleşmeli oalrak görev yapan öğretmenlerin de sınavlara girebilmelerinin yolunu açmış oldu. 

Sözleşmeli öğretmenlere ilişkin merak edilen bir diğer konu da, merkezi sınavlarda görev almak isteyen öğretmenlerin alacakları görev ücretlerinnin ne kadar olacağı konusu ki bu duruma da açıklık getiren bakanlık, sözleşmeli öğretmenlerden kendisine sınav görevi verilenlerin alacakları ücretler, kadrolu olarak görev yapan öğretmenlerinki ile aynı olacak denildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmenlerin de merkezi sınavlarda görev alabilmelerine dair tebliğinin tam metni şağıdaki gibidir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.