Ek MTV ikinci taksit son ödeme tarihi ne zaman?

Ek motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde ikinci taksit için son ödeme tarihi 30 Kasım'da sona erecek.

Ek motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde ikinci taksit için son ödeme tarihi 30 Kasım'da sona erecek. Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle de oluşan finansman ihtiyacı sebebiyle de ek MTV düzenlemeleri de, Anayasa Mahkemesi'ne AYM Taşınırken dün ek MTV alınmasını da öngören düzenlemenin de iptali istemini oy birliğiyle reddetti.

Bu karar sonrası da gözler gecikme faiz oranı ve ikinci taksit dönemine çevrilirekn ek MTV ilk taksitinin 6 Eylül'e kadar da ödenmesi gerekiyordu. 

İlk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lira gelir elde edilmiş, hedeflenen tahsilatın yüzde 87'si karşılanmıştı. Bu dönemi kaçıran araç sahiplerinin de aylık yüzde 2,5 gecikme faiziyle beraber de ilk taksiti ödeyebileceği belirtildi. İkinci taksit ödeme süresi de 30 Kasım'da sona eriyor.

Ödemeler, Gelir İdaresi Başkanlığına ait "gib.gov.tr" internet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartlarıyla banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek. Ayrıca, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine de ödemede bulunulabilecek.

Taşıtların satış ve devir işlemleri için MTV'nin ve ek MTV'nin ödenmiş olması gerekiyor. Ek MTV ödenmediği takdirde araç muayeneleri yapılmayacağı gibi trafikten çekme, hurdaya ve yurt dışına çıkarma dolayısıyla tescil kapatma işlemleri de gerçekleştirilemeyecek.

Bakmadan Geçme