Gazze'deki Hastane Saldırısı: Bir Patlama mı, Yoksa Saldırı mı?

İsrail Filistin'in Gazze sınır hattında bulunan Al Ahli Arab (Baptist) Hastanesine yönelik hava saldırısı düzenlenmesine ilişkin ABD ve Avrupa medyası tarafından "saldırı" değil de "patlama" olarak lanse edildi.

Gazze'deki Al Ahli Baptist Hastanesi'ne yapılan saldırı, 471 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı ve dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Ancak, Batı merkezli yayın kuruluşlarının çoğu, saldırıyı "patlama" olarak nitelendirmeyi tercih etti. Bu tercih, haberlerin tonunu ve algısını etkilemektedir. İsrail ve Filistinli yetkililer arasında süren suçlamalar da haberlere yansımaktadır.
 

Batı Medyasının Yaklaşımı

ABD merkezli haber kuruluşlarından CNN International, "Gazze'deki hastanede meydana gelen patlamada yüzlerce kişi öldü" başlığını kullanarak saldırıyı duyurdu. Haberde, İsrailli ve Filistinli yetkililerin birbirlerini suçladığına dikkat çekildi. Washington Post Gazetesi ise "Gazze'deki hastanede yüzlerce kişi öldükten sonra bölgede öfke artarken, Hamas ve İsrail birbirini suçluyor" başlığıyla saldırıyı servis etti. New York Times da "Gazze'deki hastanede meydana gelen patlamada yüzlerce kişi öldü" başlığıyla haberi duyurdu ve Filistinli yetkililerin saldırıda 500'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Avrupa Medyasının Yaklaşımı

Avrupa merkezli gazetelerde de benzer bir yaklaşım görüldü. İspanyol gazetesi El Pais ve İtalyan gazetesi Corriera della Sera, "Gazze'deki hastanede katliam" manşetiyle saldırıyı duyurdu. Almanya merkezli Der Spiegel ise "Hastane patlamasından sonra ölü sayısının artmasından korkuluyor, taraflar birbirlerini suçluyor" başlığıyla haber yayınladı. Fransız Le Temps gazetesi ise "Siviller, önemsiz miktar!" ifadeleriyle habere yer verdi. Fransa merkezli bir diğer yayın kuruluşu Euronews ise gelişmeleri "Patlamaya yanlış hedefi vuran Filistin roketinin neden olduğunu iddia eden İsrail, Gazze'deki patlamayla ilgisi olduğunu yalanladı" başlığıyla okuyucularına duyurdu. İngiliz The Guardian Gazetesi ise "Güvenli olduğuna inanıyorlardı: Gazze hastanesindeki patlamanın ardından ölü sayısı artıyor" başlığını kullanarak tarafların birbirini suçladığına dikkat çekti.

Bakmadan Geçme