6,8 ve 9. Madde Komisyondan Geçti

Meclis Anayasa Komisyonu çalışmaları kapsamında Anayasa değişiklik teklifinin 6,8 ve 9. maddesi komisyondan geçti.

6,8 ve 9. Madde Komisyondan Geçti

Meclis Anayasa Komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Anayasa değişiklik teklifinin TBMM’nin denetim yetkilerini düzenleyen 6,8 ve 9. maddesi kabul edildi.

Cumhurbaşkanı seçilme şartları arasında bulunan “doğuştan Türk vatandaşı olanlar arasından” hükmü, AK Parti’nin kabul edilen önergesiyle, “Türk vatandaşları arasından” şeklinde değiştirildi.

Anayasa değişiklik teklifinin 6. maddesi ile TBMM belli bir konuda Meclis araştırması ve genel görüşme yapabilecek.

Teklifin 8. maddesi ise Cumhurbaşkanı'nın Türk vatandaşı olması, kırk yaşını doldurmak, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip kişiler arasından seçilir. Cumhurbaşkanı görev süresi beş yıldır. Bir kimse iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Cumhurbaşkanı siyasi parti grupları en son yapılan seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin seçmen tarafından aday gösterilebilir.

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen anayasa değişikliği teklifinin 9. maddesi ise şu hükümleri içeriyor; Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı'na aittir. Cumhurbaşkanı gerekli gördüğü hallerde yasama yılının ilk gününde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde açılış konuşması yapar. Ülkenin iç ve dış siyaseti Hakkı'nda Meclis'e mesaj verir. Üst kademe kamu yöneticilerini atar. Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Başkomutanlığını temsil eder. Milletlerarası anlaşma onaylar ve yayımlar.

KARARNAME YETKİSİ

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kamu kurum ve kuruşlarının görev, yetki ve sorumluluklarının düzenlenmesini öngören madde tekliften çıkarıldı. Ancak, Cumhurbaşkanının yürütme yetkisine ilişkin konularda kararname çıkarmasını öngören madde teklifte yer alıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.