Elazığ Valiliği, "Her Türlü Etkinlik İçin Önceden İzin Alınacak"

Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamada il genelinde açık ve kapalı alanlarda basın açıklamaları, umuma açık yerlerde oyun, stant açılması, temsil, değişik şekillerde yapılan gösteriler gibi etkinliklerin daha önceden valilikten izin alınarak yapılabilineceği açıklandı.

Elazığ Valiliği,

Elazığ Valilği tarafından, il genelinde yapılacak olan her türlü etkinlik, daha önceden izin almak suretiyle gerçekleştirilibilineceği şeklinde karar aldı. Konuyla ilgili olarak Elazığ Valiliğinden yapılan açıklamada, kamu düzeninin ve esenliğinin korunması, can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi, suç işlenmesinin önlenmesi, hak ve özgürlüklerin korunması maksadıyla il sınırları içerisinde kapalı ve açık yerlerde yapılacak olan toplantı, meydan, cadde,sokak, yol ve park gibi halka açık bölgelerde yapılacak her türlü gösteri yürüyüşleri ile basın açıklamaları, stant açılması, halka açık alanlarda yapılacak oyun, temsil, değişik şekillerdeki gösteri gibi etkinliklerin Olağanüstü Hal sürecinde daha önceden izin almak suretiyle yapılabilineceği bildirildi. 

Valilik tarafından izin alınarak yapılacak olan faaliyetlerin, istismar edilmeden maksadına ve ilgili mevzuatına uygun bir şekilde yapılması için güvenlik birimlerince takip edileceği, verilen emirlere uyulmaması durumunda ise adli ve idari işlem yapılacağı belirtildi. 

Valilikten yapılan açıklamada, "Terör örgütlerinin, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kast eden eylemlerini çok farklı yol ve yöntemlere başvurarak sürdürdükleri, insanların özellikle toplu olarak bulundukları açık, kapalı alanlarda toplantı, gösteri yürüyüşleri ve benzeri faaliyetlerde gösterdikleri eylem arayışları ile Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşleri gibi temel hak ve hürriyetleri de istismar ettikleri görülmektedir. Bu nedenle, can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu düzenini ve esenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla Elazığ il sınırları içinde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında, kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı, meydan, cadde, sokak, yol ve park gibi umuma açık alanlarda yapılacak her türlü gösteri yürüyüşleri ile basın açıklamaları, stant açılması, 2559 Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun Ek-1’inci maddesi kapsamında umuma açık alanlarda düzenlenecek oyun, temsil, çeşitli şekillerdeki gösteriler gibi etkinlikler, Olağanüstü Hal süresince, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11’inci maddesinin verdiği yetkiye istinaden, 5442 sayılı Kanunun 11’inci maddesine göre önceden izin alınarak gerçekleştirilecektir. İzin alınan faaliyetlerin istismar edilmeden amacına ve ilgili mevzuatına uygun olarak gerçekleştirilmesi kolluk birimlerince takip edilecektir. Belirtilen emirlere uyulmaması halinde, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 25’inci maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66’ncı maddesi çerçevesinde adli ve idari işlem yapılacaktır" denildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.