EMUJAD'ın "Uzman Jandarmaların Başvuruları Hakkında" Basın Açıklaması

Jandarma Genel Komutanlığının 17 Ekim 2016 tarihli birliklere yayınlanan “Uzman Jandarmaların Başvuruları Hakkında” konulu emrine Jandarma Genel Komutanlığında görev almış emekli, Şehit/Gazi ve halen çalışmakta olupta ilerde emekli olan, Uzman Jandarma’ lar adına 2007 yılında Ankara Merkezinde kurulan Emekli Uzman Jandarmalar Derneği (EMUJAD) olarak yapılan basın açıklaması.

EMUJAD'ın

Jandarma Genel Komutanlığının 17 Ekim 2016 tarihli birliklere yayınlanan “Uzman Jandarmaların Başvuruları Hakkında” konulu emrine Jandarma Genel Komutanlığında görev almış emekli, Şehit/Gazi ve halen çalışmakta olupta ilerde emekli olan, Uzman Jandarma’ lar adına 2007 yılında Ankara Merkezinde kurulan Emekli Uzman Jandarmalar Derneği (EMUJAD) olarak bir cevabi nitelikte yazı yazma ihtiyacı olmuştur.

Yazılan yazıyı madde madde inceledik. Kurumun ne kadar adaletten yoksun, ne kadar dünyadan kopuk ve ne kadar kendi ile çelişen bir yapıda olduğunu bir kez daha gördük. Yazının bir yerinde Uzman Jandarmaların bir üst statüye geçişte yaş sınırının kaldırılmasının mümkün olmadığını, bunun yerine yaş haddinin 31’ e çıkarılmasının uygun olduğu değerlendirilmekte denirken buna gerekçe olarak ise Astsubay ve Subaylığın yaş haddi gerekçe gösterilmiştir. Yazının başka bir yerinde ise kendi tezlerini çürüten bir gerçeğe vurgu yapmış,  12.372 Uzman Jandarmanın Astsubay kadrosunda görev yaptığını açık ve net yazılmıştır. Bu 12.372 Uzman Jandarma 31 yaşında veya altında mı? Tabiî ki hayır 50 yaşında olan da var 25 yaşında olan da var. İşte bizim sıkıntımız bu. Ucuza insan çalıştırmayı bırakın eşit işe eşit ücret talebimiz anayasal bir haktır.

Aslında yazının neresinden tutsanız elinizde kalıyor tamamı yerine kamuoyuna bir kaçını açıklayalım dedik. Yine 1988 yılında kanunla kurulan ve 1989 yılında ilk mezunun veren adından da anlaşılacağı gibi okul olan Uzman Jandarma Okulunun hizmetten sayılıp askerlik yerine geçip geçmediği hususunda yapılan başvurulara verilen komik bir cevap bu okul değil kurstur. Burada insanın aklına Vizontele filmi geliyor. “Kaputu açmışlar birde aküyü çalmışlar, e kaputu açtınız bari aküyü çalmayın, aküyü çalmamış olsalar hani...” tam bu olayı anlatıyor âdete. Okul açmayaydınız, okulu açtınız bari adını okul değil kurs diyeydiniz, bari okul dediniz diploma yerine kurs belgesi vereydiniz, verdiğiniz belgede diploma yerine kurs belgesi yazsaydınız hani…

Tabi Uzman Jandarma Okulunun hizmetten sayılmamasına yapılan açıklama ise koskoca bi muamma. Uzman Jandarma okulunun iki dönem ve bir yıllık eğitime tabi olduğu, meslek yüksek okulu (buradan anladığımız kadarıyla Astsubay Meslek Yüksek Okulundan bahsediliyor) 4 dönem üzerinden eğitim yapıldığını bu sebeple Uzman Jandarma Okulunun Meslek Yüksek Okulu statüsünden sayılmadığından bahsedilmiştir. İşin aslı Uzman Jandarma Okulu ilk açıldığında Orta Okulu Statüsünde ve her yıl iki mezun vererek 6 aylık bir eğitime tabiydi. Sonrasında yapılan değişiklikle önce yılda bir mezun vermeye başlamış sonrasında ise lise statüsüne çıkarılarak 2012 yılında kapatılmıştır. Aynı şekilde eğitim veren Jandarma Astsubay Okulu öncesinde lise seviyesinde iken sonrasında Meslek Yüksek Okulu seviyesine çıkarılmıştır. Şu anda mezun olan eski yeni tüm Astsubay ve Subayların okulda geçirdiği süre hizmetten sayılmaktadır.

Birliklere yayınlanan bu emri esefle kınıyor ve şunu belirtmek istiyoruz bu yazıyı yazmaya sizlerin yetkisinin olmadığını şiddetle belirtiyoruz. Son çıkan KHK’ ler ile bu konularda düzenleme yetkisi tamamıyla Bakanlar kuruluna verilmiştir. Yetkiniz olmadan böyle bir açıklama yapmanız âdete personelin hak arayışını kısıtlamanız hukuksuzdur. Sizin göreviniz yetkiniz dışında olan bu talepleri ilgili kurumlara göndermenizdir. Burada anlamadığımız husus İçişleri Bakanlığı size böyle bir yetki verdimi vermedi mi? Eğer vermediyse bu çok vahim bir durum. Sizin değerlendirmeniz size kalsın. Bu güne kadar yetkiniz dâhilinde olan Ordu Evlerine giriş için bile izin vermemek için elinizden geleni yaptınız. Ne oldu artık sizlerde asker değilsiniz yakında sizlerde giremeyeceksiniz. Bu kadar kişinin ahını aldınız. Artık versen izde bu hakkı istemiyoruz.

Buradan Hükümete sesleniyoruz artık sesimizi duyun. Tek istediğimiz bir komisyon oluşturulması. Bizler zerre kadar bir kuruma güvenmiyoruz. Tek güvendiğimiz sizler kaldınız güvenimizi boşa çıkarmayın. Bizi göz ardı eden kurumumuz bizleri görmezden geliyor âdete bu yaptıklarıyla 1970-1975 tarihleri arasında Astsubayların yaptığı gibi eyleme sevk etmeye çalışıyorlar. Bizler vatanına milletine bağlı insanlarız ki nitekim bunu 15 Temmuz darbe kalkışmasında da tüm dünya gördü. Darbe kalkışmasına en az seviyede katılımın olduğu tek statüyüz. Topu topu KHK ile meslekten ihraç edilen 40 civarı Uzman Jandarma var. Kurumumuzun bu ilgisizliği adeta bizi cezalandırmaktır. Yıllarca kurumun içerisinde eziyet gördük hakkımız yendi ne yaptılarsa yinede vatanımızı satmadık. Bir sivil komisyon kurulsun dertlerimiz dinlensin. Darbecilerin yıllarca bize ne yaptıklarını görsün herkes. Darbeci zihniyet tarafından sicili bozulanlar, haksız yere ceza yiyenler, sürekli tain görenler, meslekten çıkarılanlar yâda istifa etmek zorunda olanlar. Bu komisyon sadece bizim için değil darbeci zihniyetin tekrar böyle bir kalkışmaya yanaşmaması için muhakkak ki gereklidir. Bizi bu insanların insafına bırakmayın. Bırakırsanız nasıl ki bundan önce olanlardan sizinde sorumluluğunuz varsa bundan sonra olacaklardan da sorumluluğunuz vebaliniz olacaktır. Maalesef mevcut kanunlarda tüm yetki amire verilmiş durumda. Tain isteyeceksin sicil, sınava gireceksin sicil, ihtisaslaşacaksın sicil, ödül alacaksın sicil, yurt dışı görevi sicil, yani anlayacağınız her şey sicil. Peki sicili kim veriyor? Amir. Amir iyiyse sıkıntı yok hak ettiğini alırsın ya kötüyse o zaman memnun ettiğini alırsın. Böyle kontrolsüz bir sistem olursa bu sistemden her şey beklenir. Artık yeter. Son sözümüz hükümete ya bize sahip çıkın yâda başınızın çaresine bakın deyin bizde başımızın çaresine bakalım.  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.