Osmanlı Tarihçisi Halil İnalcık'ı Kaybettik - Tören 27 Temmuz'da Ankara'da

Halil İnalcık 25 Temmuzda Ankara'da hayatını kaybetti. 2 ay önce 100. yaşını kutladığımız ulu çınar, Osmanlı - Türk tarihinin en önemli araştırmacısı Halil İnalcık, eserleri ve fikirleriyle tarihimizi aydınlatmaya devam edecek. Halil İnalcık eserleri ve çalışmalarıyla haberimizde.

Osmanlı Tarihçisi Halil İnalcık'ı Kaybettik - Tören 27 Temmuz'da Ankara'da

Dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık 25 Temmuz'da Ankara Güven hastanesinde hayatını kaybetti. Osmanlı - Türk tarihinin en önemli isimlerinden İnalcık, 2 ay önce 100. yaşını kutlamıştı. Hayatı boyunca çalışmaktan hiç vazgeçmeyen, "şeyhü'l müverrihin - Tarihçilerin Şeyhi" olarak da anılan Halil İnalcık, tarihin usta kalemlerinden İlber Ortaylı'nın da hocasıydı. Halil İnalcık'ın eserleri ve çalışmaları haberimizin devamında.

Halil İnalcık kimdir, yaşamı ve eğitim dönemi

Aslen Kırım Tatarı olan İnalcık, 26 Mayıs 1916 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Savaş yıllarında geçen bir çocukluk dönemi oldu. 8 yaşındayken ailesi ile birlikte yerleştiği Ankara'da babası Seyit bey'in Mısır'a gitmesi nedeniyle annesi ile birlikte yaşadı. Sivas Öğretmen Okulu'nda orta öğrenimini, Balıkesir Öğretmen Okulunda da lise öğrenimini tamamladı. Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'nda okuduğu dönemde fizik derslerini Nusret Kürkçüoğlu'ndan, edebiyat derslerini ise Abdülbaki Gölpınarlı gibi alanlarında adından söz ettiren ünlü öğretmenlerden eğitim aldı. 

Üniversite yılları

1935 yılında öğretmen okulunu bitirdikten sonra Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesinde öğrenimine devam ettiği sırada yine hocaları arasında alanında birbirinde ünlü isimler yer alıyordu. Bunlardan Fuad Köprülü, Şemsettin Günaltay, Yusuf Hikmet Bayur ve Muzaffer Göker, İnalcık'ın örnek aldığı isimlerden olmuştur. 

5 yıl sonra üniversiteden mezun olduğunda okuldan ayrılmadı ve Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yakın Çağ Tarihi Bölümünde asistanlık yapmaya başladı. 

Asistanlığı döneminde tanıştığı Şevkiye Hanımla evlendi ve 1948 yılında Günhan adlı çocukları dünyaya geldi.

Halil İnalcık, 26 Mayıs 2016 tarihinde 100. yaşını kutlamıştı.

Çalışma hayatı

1942 yılında Tanzimat ve Bulgar Meselesi adını verdiği doktora tezini 2 yılda tamamladı. İnalcık'ın İstanbul arşivindeki belgelere dayanarak hazırladığı bu çalışması aynı zamanda Türk Tarih Kurumu tarafından da yayınlandı ve büyük ilgi uyandırdı.

İnalcık bu eseriyle ilgili yaptığı açıklamasında aşağıdaki açıklamayı yapmıştı.

Uzun yıllar aynı fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü'ne "Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü" olarak davet edildi.

1973 yılında dört uzmanla birlikte yayınladığı The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600 kitabı, dünya çapında ses getirdi ve el kitabı olarak kullanılmaktadır. 

İnalcık, çalışmaları ile hem yurtiçinde hem de yurt dışında bir çok üniversiteden fahri doktora ünvanı aldı.

UNESCO'nun çıkartmayı planladığı "Dünya Tarihi" isimli çalışmada yer alması, uluslararası saygınlığının da bir ifadesi olmuştur.

Bilkent Üniversitesi tarafından aldığı daveti kabul ederek 1993 yılında burada Tarih bölümünü kurdu ve yaşamının sonuna kadar Osmanlı Tarihi Bölümü'nde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine seminer dersi vermeye devam etti. 

Ayrıca İnalcık çok iyi düzeyde Osmanlı Türkçesi, iyi düzeyde; İngilizce, Fransızca, Almanca, orta düzeyde de; Arapça, Farsça ve İtalyanca bilmektedir. Dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda fahri doktora tevcih edilen İnalcık, 20. yüzyıl sona ererken Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmiştir.

Hayatı ve tarihçiliğini anlattığı Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabı adlı söyleşi kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan 2005 yılında yayımlanmıştır.

Avrasiya Akademiyasının kurucu üyelerinden biridir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.