Hatay'da Depremden Geriye Moloz Dağları Kaldı

Asrın felaketinin vurduğu Hatay'da enkazın büyük çoğunluğunun kaldırılmasıyla farklı noktalarda devasa moloz dağları oluştu.

6 Şubat tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremde en çok yarayı Hatay almıştı. Antakya asrın felaketi nedeniyle yıkılan binalardaki enkazın büyük bir kısmı kaldırıldı. Şehir merkezinde bulunan binalardan toplanan molozlar ilçenin dışında insanların yaşamadığı uzak bölgelerde biriktiriliyor. Dağ gibi biriken molozlar, civarda yaşayan insanlar için gelir kapısı haline geldi. Gelir elde etmek için molozların içinde bulunan inşaat demirlerini ayıklayan depremden zarar gören bölge halkı, yıkılan evlerinden çıkan molozlardan para kazanmanın üzüntüsünü yaşıyor.

Depremden önceki borçlarımı burada çalışarak ödüyorum

Vedat Yitik yaşanan olayların ne kadar üzücü olduğunu vurgulayarak; "Büyük bir deprem yaşadık. Deprem değildi adeta kıyameti yaşadık biz o gün. İşimiz, evimiz ve hiçbir şeyimiz kalmadı. Devletimiz bize yardımcı oluyor ama yetmiyor. Depremden önce borcum vardı, çalışıp onları ödüyorum. Ekmeğimizi sağ olsun veriyor devletimiz. Bunlar bizim evlerimizin molozları, Hatay’ın. Rabbim kimseye yaşatmasın, biz yaşadık. Çok üzücü bir durum, yaşayan bilir” dedi.

Biriken molozlardan ekmeğimizi kazanmaya çalışıyoruz

Tahir Yitik ise devletin her türlü imkanından yararlandıklarına dikkat çekerek; "Anlatılacak bir şey değil, canımızın derdine düştük. Depremin ilk günleri çok zor durumdaydık. Yaşanacak bir şey değildi, kıyameti yaşadık. Evler yıkıldı, enkazda kaldık. Devletimiz sağ olsun, her türlü imkanı sağladı bize. Şuan molozlar dökülüyor, bizde ekmeğimizi çıkartmaya çalışıyoruz. Burası yıkılan evlerimizin molozları. Acılarım var, üzülüyorum” şeklinde ifade etti. 

Bakmadan Geçme