İlk evini alacaklara 1.20 faiz 180 ay vadeli konut kredisi şartları!

Türkiye'de devlet tarafından daha öncesinde müjdesi verilen ilk evini alacaklara konut kredisi müjdesiyle ilgili detaylar belli olmaya başladı.

Türkiye'de devlet tarafından daha öncesinde müjdesi verilen ilk evini alacaklara konut kredisi müjdesiyle ilgili detaylar belli olmaya başladı. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı ilk defa ev sahibi olacak vatandaşların beklediği 1.20 faizli, 180 ay vadeli konut kredisi hakkında son dakika açıklamasında bulundu.

Ülke Tv programının canlı yayınına katılan Özelmacıklı tarafından gelen açıklamada başvuruya dair bilgiler duyuruldu.

MECLİS'İN İLK GÜNDEMİ

Özelmacıklı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle meclisin ilk hedefi torba yasalar çerçevesinde kentsel dönüşüme verilecek desteklerin yeniden düzenlenmesi. Özellikle kentsel dönüşümde salt çoğunluk çerçevesinde, riskli yapıların yıkılmasının hızlandırılması için bazı adımların atılması bekleniyor. Aynı zamanda kentsel dönüşümde bu kapsamda bir daire başkanlığı kurulması, illerde genel müdürlükler kurulması öncelikli hedef" dedi.

İLK EVİNİ ALACAKLARA HEM SIFIR HEM 2. EL KONUT KREDİSİ!

Elmacıklı sözlerinin devamında ilk defa ev alacak vatandaşlara verilecek kredi ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

"Orta Vadeli Planda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıklamaları, orta ve dar gelirlilere önemli bir merak unsuru haline getirdi. Çünkü dar ve orta gelirlilerin konuta erişiminin kolaylaştırılacağına dair çalışmalar olacağı söylenmişti. Baktığımızda bunun için net tablo görmedik.

Özellikle şu durumdan bahsetmek lazım. Her halükarda konut sahipliğinin artırılması için çeşitli hedefler var. Bu hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için bazı düzenlemeler yapıldı. Özellikle malum olduğu üzere Hazine Bakanlığı, 2. eve kredi kısıtlaması getirdi.

Şu anda da biz ilk defa konut alacaklara böyle bir desteğin açıklanmasını bekliyoruz. Tarih net belli değil

Özellikle vade sayısının uzatılması, faiz oranının düşürülmesi. Tabi bu mali bir disiplini de beraberinde getiriyor. Mali programa da uygun olması gerekiyor. O nedenle tarih net olmasa bile gerek 1. el gerekse 2. elde konut sahibi olmak isteyenler için bir düzenleme olmasını arzu ediyoruz" dedi.

İLK EVİNİ ALACAKLARA KONUT KREDİSİ ŞARTLARI!

Özelmacıklı ikamet şartı olacağını söyleyerek, "Daha önceki kampanyalar gibi şartlar beklenir. Belirli bir ikamet şartı, eşi ve kendisinin evinin olmaması, kişilerin çektikleri krediler için finansal karneleri etkili olacak.

Tabi eğer başvuru açılırsa özellikle kamu bankaları nezdinde başvurular alınacak. 0 ve 2. el konutta yapılacak düzenlemede kredilerin bankalar aracılığıyla alınması ve başvurular sonrası kişinin şartları taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesi ve evin alınması şeklinde olacak" dedi.

Bakmadan Geçme