İlk evini alacaklara konut kredisi aylık taksiti ne kadar olacak?

Türkiye'de dar gelirli vatandaşlar için yeni getirilecek olan ilk evini alacaklara konut kredisi için de detaylar belli olmaya başlıyor.

Türkiye'de dar gelirli vatandaşlar için yeni getirilecek olan ilk evini alacaklara konut kredisi için de detaylar belli olmaya başlıyor. Orta Vadeli Program kapsamında düşük faizli konut kredisi için de harekete geçildi. Detaylar paylaşılırken ilk kez konut sahibi olacaklar için de 15 yıl vade ve yüzde 1.20 faiz oranı bekleniyor. 2 buçuk milyon TL tutarında ki bir evin aylık taksit tutarının da 34 bin TL civarında olması bekleniyor.

Söz konusu konut kampanyasından yararlanabilmek isteyenler için; evin alınacağı şehirde son 1 yıl içerisinde konut satmamış olmak, hisseli bir konuta sahip olunsa da hisse oranının yüzde 50'den fazla olmaması gibi şartlar bulunuyor.

BANKALAR NE KADAR KONUT KREDİSİ VERECEK?

5 milyon TL'ye kadar ekspertiz raporu olan bir konut içinse kredi miktarının en az yüzde 80 seviyelerine çıkartılması gündemde. Gayrimenkul uzmanı Ömer Sabri Yoldaş, Show Haber'e yaptığı açıklamada "Fiyatların daha da oturacağı bir döneme giriyoruz. Ancak bu da geçici bir süre olacaktır" diye konuştu.

Bakmadan Geçme