Mogan Enerji ne zaman halka arz olacak?

Türkiye'de enerji şirketlerinin halka arz talepleri giderek artıyor. Son olarak dev enerji şirketi de SPK'ya başvurusunu gerçekleştirdi.

Mogan Enerji ne zaman halka arz olacak? Türkiye'de enerji şirketlerinin halka arz talepleri giderek artıyor. Son olarak dev enerji şirketi de SPK'ya başvurusunu gerçekleştirdi. Borsada yatırımcı sayısı 7 milyonu geçerken bu süreçte de halka arz rüzgarına yeni bir şirket daha dahil oluyor.

Halka arz rüzgarına Mogan Enerji şirketinin de geldiği ifade edildi. Gelen son dakika açıklamasına göre de şirketin, başvurusunu yaptığı ve SPK tarafından da onay bekledikleri ifade edildi.

MOGAN ENERJİ GENEL MÜDÜRÜ AÇIKLADI

Mogan Enerji Genel Müdürü Ali Karaduman şirketin halka arz işlemleriyle ilgili açıklama yaptı. Şirketin yüzde 15'lik kısmını halka arza açacaklarını ifade eden Karaduman gelecek bütçenin de yeni yatırımcılar yapılması ve mevcut borçların da erken kapama yapılacağı, kalanın da işletme sermayesinde kullanılacağını belirtti.

Karaduman hallka arza açılmalarının ticari olarak bir süreç olmadığını, şirketin kurumsallaşması için atılacak bir adım olduğunu belirtti. Şirket halka arz olabilmek için 2 -  2,5 yıldır çalışıyor.

Söz konusu şirket geçen sene 10.8 milyar liralık ciro ve 5.1 milyar liralık FAVÖK açıklayan Mogan Enerji’nin 2022 yılı sonu aktif büyüklüğü 62.5 milyar TL oldu.

MOGAN ENERJİ SANTRAL SAYISI

Karaduman konuşmasının devamında şirket portföyle ilgili, “Portföyümüzün tamamını jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi olmak üzere tamamen yenilenebilir enerji kaynakları oluşturuyor. Gelir çeşitlendirme fırsatı yaratan çok sayıda tesise sahibiz. Şirket bünyesindeki 1024,92 MW kurulu güç ve 21 adet yenilenebilir enerji santrali de dâhil olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışında toplam 1.131,75 MW kurulu güç ile toplam 27 adet yenilenebilir enerji santrali (12 adet RES, 8 adet JES, 6 adet HES, 1 adet GES) bulunmaktadır.

Güneş enerjisi santrali ve rüzgar enerjisi santrallerinden ikisi yurtdışında bulunmaktadır” dedi.

MOGAN ENERJİ NE ZAMAN HALKA ARZ OLACAK?

Karaduman, halka arz için 2,5 yıllık çalışmanın ardından SPK'ya başvuru yaptıklarını ve onay beklediklerini söyledi.

Bakmadan Geçme