Eczane Sahipleri, Eczanelerin Tabelalarının Değiştirilmesini İstemiyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, taleplerinin yok sayılmamasını ve yeni düzenlemeyle değiştirilmek istenen tabelaların değiştirilmemesini istediklerini belirtti.

Eczane Sahipleri, Eczanelerin Tabelalarının Değiştirilmesini İstemiyor

Sağlıkta dönüşüm programı kapsamında, ilaç ve eczacılık hizmetinin kesintisiz aksamaması için gereken fedakarlıkları yaptıklarını ifade eden Saydan,  "Sağlıkta dönüşüm programı sayesinde daha önce literatürümüzde olmayan terimleri öğrendik. Muayene ücreti, ilaç farkı, eşlenik ilaç, KKİ gibi terimler artık mesleki hayatımızın bir parçası. Oysa kurulduğumuz günden bu yana dile getirdiğimiz meslek hakkı konusunda hiçbir gelişme yaşamadık. Artık bu terimin de literatürümüzde acilen yer almasının sağlanmasını bekliyoruz. Sağlıkta dönüşümü sadece ilaç fiyatını ucuzlatmak olarak algılayıp eczanelerin can damarını kesenler özel hastanelere ödenen ücretlerin sürekli artmasına ise seyirci kalmalarına da bir anlam verememekteyiz" dedi.


Yeni düzenlemeyle birlikte eczanelerin tabelalarının da değiştirilmek istendiğini söyleyen Saydan, tabelaların minimum 4 bin liraya mal olduğunu ve 25 bin eczanenin tabelasını değiştirmek zorunda kalacağını, toplamda 100 milyon liranın çöpe atılacağını belirtti.


TÜM Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, eczacıların sorunların ve taleplerinin karşılanması için somut adımlar atılması gerektiğini belirterek, "Her gün yeni bir problemle karşılaşmak istemiyoruz. Artık taleplerimiz göz ardı edilmesin" dedi. Saydan, eczanelerde yenilenecek tabelaların minimum 4 bin liraya mal olduğunu belirterek, "Yeni düzenlemeyle 25 bin eczane tabelalarını değiştirerek, önceki tabelaları yani 100 milyon lirayı çöpe atacaklar" dedi.

Bazı şehirlerde eczane tabelalarının sağlık müdürlüklerince söküldüğünü, vergileri ödenen levhaların sökülmesinin hukuki olmadığının altını çizen Saydan, "Sendika olarak dava açtığımız için konu mahkemeliktir. Bu yanlış uygulamadan bir an önce dönülmeli. Eczacıların levhalarına dokunulmamalıdır" dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde örneği olmayan eczanelere ısı nem takip cihazı konulması uygulamasının artık nefes alamaz hale gelen eczaneler için ekstra bir yük getidiğini de kaydeden Saydan, SGK'nın 1 Ağustos 2016 tarihinden itibaren şeker hastalarının şeker ölçüm cihazlarını ödemediğini hatırlattı. Saydan, "SGK, diyabetik ayak ülseri hastalığı bulunan hastaların tedavisinde kullanılan ilaç parasının farkını hastalara neredeyse 6 aydır ödemiyor. Öte yandan ; Diyabet hastaları 1 Ağustos tarihinden beri şeker ölçüm cihazlarını para ile alıyor. SGK iki yılda bir şeker ölçüm cihazı bedelini ödüyordu, yeni düzenleme ile cihaz bedelini ödemekten vazgeçme sebebi anlaşılır bir durum değil. 25 ağustos 2016 tarihinde yayımlanan SUT değişikliği ile 'Kan şekeri ölçüm cihazları kurumca karşılanır' cümlesi kaldırılıp, 'şeker ölçüm çubukları eczanelerden temin edilecektir' şeklinde değişiklik yapılmıştır. Şeker ölçüm cihazlarının nasıl temin edileceği ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır. TEİS olarak eczacıları ekonomik dar boğaza sürükleyen bu haksız ve yersiz uygulamaların bir an önce son bulması, eczacı meslek hakkı uygulamasının da bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini yetkililere bir kez daha hatırlatmak istiyoruz" dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.