Meme Kanserine Umut Ağyüz'den Mucize

Kanser tedavisinde bir ilke imza atan Boğaziçili Biyomedikal Mühendisi Umut Ağyüz hazırlayacağı kişiye özel rapor ile kanser oranını yüzde 40'a kadar düşecek.

Meme Kanserine Umut Ağyüz'den Mucize

Kanser tedavisinde bir ilke imza atan Boğaziçili Biyomedikal Mühendisi Umut Ağyüz hazırlayacağı kişiye özel rapor ile kanser oranını yüzde 40'a kadar düşecek. Türk ve Ortadoğu toplumu ortak genetik bir mirasa sahip olduğundan baz alınarak meme kanseri riskinin genetik faktörlerini belirleyen DNA tarama testi yapıldı. Bu sayede genç genetik mühandesinin geliştirdiği bir kit ile meme kanseri rikli kişi, doktor yönlendirmesiyle DNA testi yaptırabilecek. Böylelikle kişiye özel rapor hazırlanarak risk yüzdesi 40 oranında düşürülecek. Bu çalışma 2017 yılında Türkiye'de başlayacak. 

KANSER RİSKİ AZALACAK!

Umut Ağyüz, Boğazçiçi Üniversitesini bitirdikten sonra ODTÜ'de yüksek lisans yaparak geliştirdiği teknik ile meme kanseri riski taşıyan kişilere umut kapısı oldu. Meme kanseri görülme oranı yaklaşık 2 yıllık çalışma sonucunda yüzde 40'a düşecek. Son 10 yılda uzmanların tespitine göre Türkiye'de 15 binden fazla meme kanseri hastası belirlendi. Geliştirilen bu test sayesinde en doğru sonuca ulaşmak için düşük maliyetlerle gerçekleşebilecek. 

 
BAZI FAYDALI UYARILARDA BULUNDU 

Türkiye' de her 8 kadından birinde meme kanseri görülüyor. Her 5 kadından birinin ise meme kanserli bir akrabası bulunmakta. Meme kanseri şüphesi taşıdığını düşünen kişi, doktorunun yönlendirmesi ile DNA testine başvuru yapabilecek. İki yıllık çalışmanın sonucunda söz konusu istatistiklerde özellikle yüzde 40 oranında riski azaltacağını belirten Biyomedikal Mühendisi Umut Ağyüz şu sözlerle anlattı:

"Doktorunuz DNA testi ile risk faktörü belirlenmesi isterse o zaman bize başvururlar ve bize gönderilen örnek üzerinden kişinin DNA'sını deşifre ederiz kişiye özel bir rapor sunarız. Doktoru hangi noktada DNA hataları olduğunu ve o genlerin ne işe yaradıklarını gördükten sonra tahmini olarak bu çıkabilecek olasılıkları eleyebilmek için öncesinden kişiyi uyarır. Kişi bu uyarıları dikkate alarak yaşarsa meme kanseri görülme oranı yüzde 40'a kadar iner. Meme kanseri oluşumunu 1. evrede yakalarsanız meme dokunuzun yüzde 98'ini kurtarabilirsiniz."

BİN TL'LİK MALİYETE KARŞI ÜRETİLEN TESTİN ÜCRETİ 100 TL

Amerika'da ve Avrupa'da toplumların genetik yapılarına uygun testler yapılmakta. Bu noktada Türkiye'de ise 2017 yılında faaliyete geçilecek. Türk toplumuna en doğru sonucu en düşük maliyetle sunmak amaçlanıyor. Mühendis Ağyüz; "Türkiye'de ilk defa meme kanseri riskini genetik yapıya bakarak belirleyen Türk toplumuna spesifik olarak dizayn edilmiş bir DNA tarama testi yaptık. Meme kanseri için özel. Diğer testlerden farkı hem kan örneklerinin yurt dışına gönderilmesinin önüne geçilmesi hem maliyetini 10'da 1 düzeyinde düşürdük. Zaman içerisinde hasta sayısının Türk popülasyonunda düşmesini ve SGK'nın, Sağlık Bakanlığının, devletin bu yönde maliyetlerini zaman içerisinde düşürmesini bekliyoruz. Kit düşük ücretle Türk toplumu ile buluşacak. Avrupa'da kitin kullanıcıya ulaşmasının minimum maliyet bin TL fakat Türkiye'de 100-200 TL ile piyasaya olacak" dedi.

UZMANLARDAN TAM NOT ALDI

İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin çalışma neticesinde hastaların daha uzun yaşayabileceğini ve kansere yakalanma oranlarının düşeceğini belirtti.

Prof. Dr. Sezgin kişiye özel raporlama aşamasını şu sözlerle anlattı: "Türk halkına özgü gen profillemesin de değerlendirilmesi ile kişide kanser riskinin artığını saptadığımız zaman beslenme, egzersiz, iş değişiklilerinin planlamasını yaparak kanserin gelişmesini engelleyebiliriz. Bu çalışma bize hastaların daha uzun yaşamasını ve kansere yakalanmamasını sağlayabilir. Avrupa da meme kanserinin görülme sıklığı Türkiye ile aynı oranda olmasında rağmen ölüm oranında bizde daha yüksek olduğu saptandı. Türk hastalarına daha geç tanı konuyor. Bunun için Türk halkına özgü gen profillerinin yaptırmalarında fayda vardır" diye konuştu.

HASTALIK YAYILMADAN ENGELLENEBİLECEK

Tıbbi Genetik ve Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Yüksel bütün hastalıkların genetik olduğunu, 23 bin genin olduğunu ve genlerden sadece 6 bin tanesinin DNA'sının incelenebildiğini belirtti. Prof. Dr. Yüksel; "Erken teşhis ederekten yani meme kanserine uyarladığınızda yüzde 10 genetik kanser olarak karşımıza çıkıyor. Bir kanser genetik bir değişiklikle yıllar sonucu ortaya çıkıyor. Farklılıkları bularaktan önceden tararsak ve tanıya gidersek toplumun riskini çok azaltmış oluruz. Ölüm yaşını uzatmış olacağız. Erken tanı sistemiyle takibi kolay olacak ve yayılmadan engellemiş olacağız "dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.