• Haberler
  • Gündem
  • Tapu'da Yeni Uygulama: Artık İşlemler Daha Kolay Olacak

Tapu'da Yeni Uygulama: Artık İşlemler Daha Kolay Olacak

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tapu işlemlerinin işleyişini kişi ve mekana bağlı olmaksızın çözmeyi hedefleyen "Türkiye Tapu" uygulamasının 2024 yılı sonlarında uygulamaya geçmesi planlanıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu işlemlerinin daha hızlı yapılması için bir çok çalışma yapıldı. Bu kapsamda vatandaşların fiziki ortama gerek kalmadan her türlü tapu işlemlerini güvenli bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirebileceği WebTapu uygulaması devreye girdi. e-Devlet üzerinden her türlük evrak işlemlerinin de gerçekleştirilebildiği sistemin kullanımı zamanla artarak günlük işlem sayısı 200 bine ulaştı. Uygulama ile Türkiye’nin ve Bakanlık uygulamalarının dijitalleşmesine yeni bir katkı sunulmuş olundu.

"Türkiye Tapu" uygulaması 2024 yılının sonunda devreye alınacak

Öte yandan tapu işlem süreçlerini kişi ve mekana bağlı kalmadan çözmeyi amaçlayan "Türkiye Tapu" uygulamasının 2024 yılının sonunda devreye alınması planlanıyor. Uygulamanın hayata geçmesiyle tapu işlem süreçleri de personelin çevrimiçi işlemleriyle çok daha hızlı bir şekilde yapılacak. Tapu satış işlemleri ayrıca 1 Temmuz’dan bu yana noterlikler vasıtasıyla da yapılabiliyor.