Soru Soran Robotlar Geliyor

Amerika'da bilim adamları tarafından geliştirilen algoritma ile netleşmeyen komutları soru sorarak netleştiren robot yazılımı icat edildi.

Soru Soran Robotlar Geliyor

Amerika'da bilim adamları tarafından netleşmeyen komutları soru sorarak netleştiren robot yazılımı icat ettiler. Bundan sonra robotlarda insanlar gibi sorarak öğrenecekler .

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte icat edilen robotlarda her geçen gün insanı özelliklere daha çok rastlıyoruz.

Amerika Birleşik Devletlerinde çalışmalarını devam eden bilim adamları netleşmeyen komutların soru sorarak daha net bir şekilde algılamayı sağlayacak robot yazılımına imza attılar. 

Teknolojinin gelişmesi her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da gün geçtikçe insani özelliklere sahip robotların üretimine devam ediliyor. izlediğimiz bilim kurgu filmlerindeki gibi robotların insanların yerini alması uzak gibi görünmüyor. Bunun en güzel örneği ise Amerika'dan geldi. Bilim adamları geliştirdikleri algoritma ile birlikte insanlar gibi soru sorarak öğrenen bir robota imza attılar. 

Robotların ne şekilde ve nasıl davranması gerektiği ile ilgili belirksizlik yaşayan ABD robot bilim laborant çalışanları bundan dolayı insan gibi sorular sorarak yanıt alabileceği bir robot geliştirdi. 

“Baxter” adı verilen araştırma robotu üzerinde bir çok deneye imza atan araştırmacılar, robotun ses ve işaret komutlarını anlamasını sağladı. İngiliz anahtarı ile birlikte bir deneme yapan araştırmacılar, tezgahın üzerinde bulunan ingiliz anahtarını robottan vermesi komutunu verdiler. Robot ingiliz anahtarını belirlemek için hangi ingiliz anahtarı tarzında, masa üzerinde bulunan aletlerin hepsini ayrı ayrı işaret ederek. ingiliz anahtarı bu mu? gibi sorular sordu. 

Geliştirilen yazılımla birlikte robotun kısa cevaplar olan evet ve hayır cevabının yanı sıra, cevaba göre akıllı çıkarım oluşturacak zeka unsurlarının da takviye edildiği öğrenildi. Bunun sonucunda aletlerden birini işaret eden robot, olumsuz yanıt olması sonucunda başka bir anahtarının soru sormadan götürdüğü öğrenildi. Robota "sezdirim" adı verildi.

Araştırmanın bulguları, Singapur'da düzenlenecek Internasyonal Robot Bilimi ve Otomasyon Konferansı'nda bildiri edilecek.

Brown Üniversitesi'nden profesör Stefanie Tellex, "Nesneleri geri getirmek, işbirlikçi robotların yapabileceği önemli bir görevdir" dedi "Ancak robotun, ne istediğimizi yanlış anladığı ya da komutların belirsiz olduğu durumlarda olduğu için hatalar yapmak kolaydır. Dolayısıyla burada yapmak istediğimiz şey, robotun bir soruyu sorması için bir yol bulmasıydı. "dedi

Tellex. Örneğin, iki anahtardan  birini isteyebilir ve bir masada iki adet anahtarı vardır diyelim. Kullanıcı, robota ilk tahmininin yanlış olduğunu bildirirse, algoritma diğer anahtarın kullanıcının istediği anahtar olması gerektiğini çıkarır. Daha sonra başka bir soru sormadan bir tane uzatacaktır. Etki imaları olarak bilinen bu tür çıkarımlar algoritmayı daha verimli hale getirir.

Telleks laboratuvarında çalışan bir üniversite öğrencisi olan Eric Rosen, "Robot belirli olduğunda, sadece bir soru sormak istemiyoruz, çünkü zaman alıyor" dedi. Rosen, "Ancak belirsiz olduğunda, soruları sormasını istiyoruz, çünkü hataları algılaması zaman açısından daha pahalıya mal olabilir" dedi. Sistemlerini test etmek için, araştırmacılar, eğitimsiz katılımcılardan laboratuvara girmelerini ve popüler bir endüstriyel ve araştırma robotu olan Baxter ile etkileşimde bulunmalarını istediler.

Katılımcılar, Baxter'den farklı koşullardaki nesneler istedi. Ekip, robotu asla soru sormayacak, her seferinde bir defa soru sormayacak veya belirsiz olduklarında soru sormayacak şekilde ayarlayabilecektir. Denemeler, yeni algoritmayı kullanarak soruları akıllı bir biçimde sormanın, diğer iki koşula kıyasla doğruluk ve hız açısından belirgin şekilde daha iyi olduğunu gösterdi.
Sistemin çok iyi çalıştığı, aslında katılımcıların sahip olmadığı yeteneklere sahip olduğunu düşündükleri araştırmacılar tarafından belirtildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zeki Müren - 11 ay önce
Peki robotta bizi görebilecek mi
Avatar
Zeki Müren - 11 ay önce
Peki robotta bizi görebilecek mi?