Yunan Adalarına Vize Şartı Kalktı! Yıl Boyu Giriş Serbest

Yunanistan, adalarını ziyaret edecek Türk vatandaşlarına 7 günlük vize muafiyeti tanıma kararı aldı. Yaz aylarıyla sınırlı olmayan bu muafiyet, yıl boyunca kullanılabilecek. Turizm sektörü temsilcileri, atılan bu adımın ilerleyen dönemlerde karşılıklı ziyaretlere dönüşmesini umut ediyor.

Yunanistan, Yunan Adaları'nı ziyaret edecek Türk vatandaşlarına 7 günlük vize muafiyeti sağlama kararı aldı. Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Leros, Kalimnos, İstanköy, Rodos, Sömbeki ve Kasteloris adalarını kapsayan bu karar, özellikle turizmciler tarafından iki ülke ilişkilerine olumlu bir katkı olarak değerlendiriliyor.

Vizesiz Geçiş Tüm Sene Boyunca Geçerli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'daki resmi ziyareti sırasında düzenlenen Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin beşinci toplantısında, Başbakan Kiryakos Miçotakis ile yapılan görüşmelerin ardından bu vize muafiyeti kararı alındı. Turizm sektörü, bu adımın iki ülke arasındaki ilişkilere olumlu bir ivme kazandıracağına inanıyor.

Yunanistan'ın Göçten Sorumlu Bakanı Dimitris Kairidis, yapmış olduğu açıklamada, vize muafiyeti anlaşmasının yaz aylarıyla sınırlı olmadığını, tam yıl boyunca geçerli olacağını ifade etti. Anlaşmanın, Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Leros, Kalimnos, İstanköy, Rodos, Sömbeki ve Kasteloris adalarını kapsayacağını belirten Kairidis, bu adımla Türk vatandaşlarının Yunan adalarını ziyaret etmelerinin kolaylaştırılmasının hedeflendiğini açıkladı.