Tarım Kredi marketlerine zam geldi! İşte zamlı yeni fiyatlar

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 100. yıl sebebiyle zincir marketlerden enflasyonla mücadeleye destek için indirim talebi gerçekleşmedi.

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 100. yıl sebebiyle zincir marketlerden enflasyonla mücadeleye destek için indirim talebi gerçekleşmedi. Daha öncesinde indirim yapıldığı açıklanan ürünlere ise kısa sürede yeniden zam geldi.

Erdoğan’ın indirim çağrısından bir hafta sonra Tarım Kredi Kooperatifleri’nde etiketlerin değiştiği ancak bu değişimin indirim değil, zam için yapıldığı anlaşıldı. Cumhuriyet'te yer alan haberlere göre de; Erdoğan'ın çağrısından önce de 309 TL'ye satılan 2 litrelik zeytinyağı, hiç indirime girmezken aradan geçen bir haftada da yüzde 14 zamlanarak 350 TL oldu. Aynı dönemde 114 TL'ye satılan 525 gram peynir fiyatı da 127,50 TL oldu.

FİYAT YÜKSELDİ

39.50 TL’ye satılan fasulye de indirime girmezken bugün itibariyle de marektlerde 44,90 TL'den satılıyor. İndirim çağrısından önce 69,90 TL'ye satılan buğday unu zamlanarak 73,90 TL'ye yükseldi.

15 TL’ye satılırken indirim çağrısıyla birlikte fiyatı 14.50 TL’ye düşen makarna, bugün yeniden 15 TL oldu. 20.90 TL’ye satılırken çağrıyla birlikte 20.40 TL’ye düşürülen 1 litre süt, ambalaj değişikliği geçirerek bugün 23.50 TL’ye çıktı.

‘ÜRETİM MALİYETİ DÜŞMEDEN, RAF FİYATI DA DÜŞMEZ’

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Üretim maliyeti düşmeden raf fiyatı da düşmez. Talimatla fiyat artışları engellenemez. Üretim maliyetini düşürüp tedarik zincirini kısaltmak gerekiyor. Mazotta KDV, ÖTV yükü çiftçinin omuzlarında dururken destekler enflasyona yenilirken fiyatlar nasıl düşecek? Tarıma toplam destek bütçesi 2024’te yüzde 44 artırılıyor. Oysa enflasyonu yüzde 75’e çıkacağı biliniyor” dedi.

Bakmadan Geçme