• Haberler
  • Spor
  • 10 dakika kenar cezası nedir? 10 dakika kenar cezası ne zaman gelecek?

10 dakika kenar cezası nedir? 10 dakika kenar cezası ne zaman gelecek?

Dünya genelinde futbol, hiç kuşkusuz dünyanın en popüler spor konumunda yer alıyor. Son dönemde teknolojinin katılmasıyla da başka seviyelere ulaştı.

Dünya genelinde futbol, hiç kuşkusuz dünyanın en popüler spor konumunda yer alıyor. Son dönemde teknolojinin katılmasıyla da başka seviyelere ulaştı. Ancak bazı sorunlar için henüz yeterli değil. Görünüşe göre futbolda bazı değişiklikler bizleri bekliyor.

HAKEME İTİRAZ 10 DAKİKA CEZA

Futbolda hakem tartışmaları devam ederken; VAR sistemi, gol çizgisi teknolojisi ve yarı otomatik ofsayt teknolojisi gibi gelişmeler de hakemin işini kolaylaştırırken oyun içinde ki aksiyonlara dair de yeterli bulunmadı. İngiliz Mirror gazetesinin The Times’tan aldığı habere göre Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), yeni bir kural üzerinde çalışma yürütüyor.

Haberde yer alan bilgiye göre artık hakeme itiraza tolerans tanınmayacak. Yoğun ve şiddetli itirazlar yaşandığında hakemler, itiraz eden oyuncuyu “ceza kutusu” diye tanımlanması beklenen kuralla 10 dakikalığına dışarı atabilecek.

IFAB, konuyu 28 Kasım’da görüşecek. Öte yandan genel müdürü Lukas Brud, kuralı Ragbi kurallarına benzeterek The Times’a şunları söyledi;

"Futbolcuların kötü davranışlarını futbol için büyük bir sorun olarak belirledik. Bu, önümüzdeki yıllarda IFAB’ın ana konusu olacak. Oyun Kuralları veya ek önlemlere yönelik tavsiyeler ve yönergeler aracılığıyla neler yapabileceğimize bakıyoruz. İtiraza yönelik yönelik ceza kutuları alt seviyelerde işe yaradı ve bazıları bunların daha üst düzey futboldaki denemelerle daha yüksek bir seviyede test edilebileceğine inanıyor. Oyuncular, hakeme uygunsuz bir şey söyledikleri için sarı kart alma konusunda çok fazla endişelenmeyebilirler, ancak bunun saha dışında maçın onda biri anlamına geldiğini bilirlerse, bu büyük bir fark yaratabilir." dedi.